Alışveriş Merkezlerinde İnşaat Tadilat İşi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alışveriş Merkezlerinde İnşaat Tadilat İşi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alışveriş Merkezlerinde İnşaat Tadilat İşi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Neden Alışveriş Merkezi ( AVM ) vardır?

Günümüzde iş yaşamı birçok defa esnek çalışma saatlerinde ve yoğun tempoda devam etmektedir. İş hayatındaki kişiler kendilerine ayıracak vakti iş çıkışları veya hafta sonu bulabilmektedir.

Bu kısıtlı sürede aile büyüklerini ziyaret, alışveriş, kişisel bakım, aracını yıkatma, arkadaşları ile sosyal iletişim gibi birçok faaliyeti gerçekleştirmeye çalışılmaktadır. Büyükşehirlerin araç trafiği de göz önüne alındığında bahsi geçen faaliyetleri mümkün olduğunca tek yerde gerçekleştirerek zamanı daha verimli kullanmaya çalışmaktadır. Zamanı daha verimli kullanma günümüzde alışveriş kavramını bir ürünün ilgili mağazaya gidilerek satın alımının yapıldığı bir süreç olmaktan çıkarmıştır.

Bir AVM ’ye girdiğinizde aracınızı yıkamaya bırakıp, arkadaşlarınızla bir şeyler yiyip, bir sinema filmi seyredip, ihtiyacınız olan birçok şeyi alıp çıkabilirsiniz. Bu da birçok ihtiyacı aynı yerden karşılayıp zamanı verimli şekilde kullanmayı sağlar.

AVM ’lerin geneli haftanın yedi günü 10:00 ve 22:00 saatleri arası çalışır. Bu süreç içerisinde güvenlik, temizlik v.s. faaliyetler düzenli olarak yapılır. Bu süreç içerisinde AVM sorunsuz ve kusursuz işlemelidir. Zira müşteri her zaman velinimettir!

AVM’lerde İnşaat Tadilat İşleri

AVM’lerin yapısı gereği kimi zaman yeniliklere ayak uydurmak, kimi zaman ise kullanım kaynaklı eskimeyi gidermek için düzenli olarak tadilata girerler. WC’ler, food-court alanı gibi yerler düzenli olarak yenilenir. Ayrıca yeni açılacak dükkanlar, kapanan dükkanlar v.s. sürekli bir değişim mevcuttur.

AVM müşterisi AVM içerisindeyken herhangi bir tadilat yapılması istenmez. Özellikle toz, koku ve ses çıkartan imalatlar, yatay düşey taşıma sürekli olarak gece yapılan işlerdir.

AVM’lerde yapılan işlerde imalatı gece yapabilecek ekiplerle çalışmak, gece çalışmasının riskleri nedeniyle ilave iş güvenliği önlemleri almak ve inşaat sahasının düzenli temizliği ve AVM’nin gündüz faaliyetlerine engel olacak bir durum oluşturmamak esastır.

Dikkat Edilecekler

Çalışma Öncesi: Çalışacak Personelin AVM’ye Girişi:

AVM prosedürleri alışık olunan prosedürlerden daha yüksek güvenlik seviyesine sahiptir. Bu nedenle AVM’de çalışacak ekiplerin İSG belgelerinin ve adli sicil kaydının AVM yönetimine sunulması ve geçici görevlendirme tutanağının gündüzden doldurulması esastır. Bu belgenin bir nüshasının işi yapacak firmada kalması önemlidir.

Genellikle güvenlik tarafından AVM’ ye girişin AVM müşterisinin AVM’yi terk etmesi ile olacağı beyan edilir. Ancak aynı anda birçok ekibin giriş yapacağı ve güvenlik-otomasyon teyitleşmeleri ve belgelerin tekrar kontrolü gibi kriterlerin yerine getirilmesiyle ortalama 45 dk rötarla giriş yapılır.

 

Çalışma Esnasında;

Çalışanlara özellikle AVM’nin dikkat ettiği kriterleri tek tek açıklamak önemlidir.

Malzemelerin taşıma güzergahları, yük asansörlerinin yerleri gösterilmelidir. Malzeme taşınması sırasında zarar görebilecek yerler varsa muhakkak korumaya alınmalıdır.

Yemek, tuvalet gibi ihtiyaçlar için gerekli yerler gösterilmeli iletişimleri çalışanlara sağlanmalıdır.

Gece dikkat dağınıklığı ve yorgunluk kaynaklı kazaları engellemek için iş güvenliği tedbirleri en üst seviyede alınmalıdır.

Ekibin başında muhakkak bir sorumlu bırakılmalı, böylelikle imalat kalitesi, günlük raporlama ve ihtiyaçların tedariği sağlanmalıdır.

 

Çalışma Sonrası

Temizlik;

İşin tamamlanıp çalışanların alanı terk etme aşamasına geçmesi ile her gece genel temizlik yapılmalıdır. Eğer temizleme güçlüğü yaşanan bir nokta olursa AVM’ye bildirilmeli, gerekiyorsa destek alınmalıdır.

El Aletleri;

Çaılşma sonrası kullanılan el aletleri AVM’nin uygun olan yerlerine bırakılır. El aletleri muhakkak kilitli kapalı kutu içerisinde muhafaza edilmeli herhangi bir hırsızlığa mahal verilmemelidir.

AVM’den Çıkış;

İş bitiminde inşaat alanında çalışmaların bittiği ve çıkışın yapılacağı AVM güvenliğine bildirilmelidir.

 

 

 

© Copyright 2019 Essente Bilişim | Tüm Hakları Saklıdır